VRM pareigūnams – nauji išbandymai

Korupcijos skandalų krečiamos Lietuvos Vyriausybė užsimojo pareigūnams mažinti ligos išmokas.

Darbo grupė rengia visiškai naują pareigūnų socialines garantijas reglamentuojantį įstatymą, kurio esmė – pareigūnų laikinojo nedarbingumo, motinystės ar tėvystės išmokų mažinimas.

„Kas gali paneigti, kad šiuos procesus iššaukė ne suaktyvėję pareigūnų veiksmai kovoje su korupcija. Įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba ar kyšininkavimu per pastaruosius mėnesius pareikšti dešimtims valstybės ir savivaldos institucijų vadovų ir darbuotojų“, – aukščiausiojo lygio spaudimu piktinosi Lietuvos vidaus reikalų sistemos pareigūnų profesinės sąjungos vadovė Loreta Soščekienė.

Pareigūnų laikinojo nedarbingumo, motinystės išmokos nėra susijusios su Sodros biudžetui. Vidaus reikalų ministerija (VRM) šias išmokas moka iš jai skirtų asignavimų. Pavykus įgyvendinti Vyriausybės planus, laikino nedarbingumo atveju pareigūnai praras trečdalį įprastų pajamų.

„Pareigūnai vykdo tarnybą padidinto pavojaus gyvybei ir sveikatai sąlygomis. Pavyzdžiui, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai, skirtingai nei kiti valstybės tarnautojai, negali dirbti jokio kito darbo, negali dalyvauti politinėje veikloje, streikuoti, piketuoti. STT pareigūnai netgi negali būti profesinių sąjungų nariais“, – kalbėjo Loreta Soščekienė.

Pareigūnų darbas susijęs su nuolatine rizika sveikatai ir gyvybei, dirbti tenka bet kuriuo paros metu, nebūtinai patalpoje ir bet kokiu oru. Be to, pats pareigūno statusas, Etikos kodekso nuostatos įpareigoja tiek tarnybos, tiek ir ne tarnybos metu elgtis pagal tam tikras taisykles.

Šiandieninė situacija tokia, kad iš pareigūno reikalaujama puikių darbo rezultatų, nepriekaištingo elgesio visur ir visada, bet griežtinami visi draudimai ir apribojimai, ir dar siekiama sumažinti esamas socialines garantijas.

Panašų įstatymo projektą 2009 metų rudenį LR Seimui teikė teisingumo ministras Remigijus Šimašius. Kaip vienintelė iš galimų neigiamų tokio turinio įstatymo pasekmių buvo įvardintas dalies vidaus tarnybos sistemos pareigūnų nepasitenkinimas.

„Nepasitenkinimas – tai pati mažiausia problema. Blogiausia tai, kad baimindamiesi prarasti ir tas minimalias pajamas, kurias gauna, pareigūnai dirbs sirgdami, kas turės neigiamos įtakos darbo kokybei.

Kyla natūralus klausimas, kas suinteresuotas, kad teisėsaugos institucijos būtų dirbtinai silpninamos. Įvertinus masinių neramumų protrūkius, linčo teismus, visuomenės nuotaikas, pareigūnas turėtų būti ypač stiprus, kad galėtų kontroliuoti padėtį. Sumažintas darbo užmokestis, neapmokamos atostogos, neturėjimas net kuro tarnybiniam automobiliui sugrąžins mus dvidešimt metų atgal, kai į policiją ėjo dirbti tik tie, kurie daugiau niekur nepritapo“, – liūdną Lietuvos kaip teisinės valstybės ateitį piešė Loreta Soščekienė.

Kad pareigūnams išmokos ligos, nėštumo ar vaiko priežiūrai sumažėtų, Vyriausybė siekia pakeisti Vidaus tarnybos statutą, Specialiųjų tyrimų tarnybos statutą, Valstybės saugumo departamento statutą, Kalėjimų departamento veiklą reglamentuojantį statutą, Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymą, Muitinės statutą.

Privatumo nustatymai
Įspėjame, kad blokavus sausainiukų naudojimą gali sutrikti kai kurios svetainės funkcijos.