Sąvartynų uždaryme – netinkamos medžiagos ir galimai suklastoti dokumentai

Didelės apimties Panevėžio regioninio atliekų tvarkymo centro užsakymą siekiančios gauti bendrovės „Pireka“ ir „Būvalts R“ sąvartynų uždarymui ketino naudoti netinkamas medžiagas. Kilo įtarimų ir dėl galimo dokumentų klastojimo.

„Techniniame projekte Pasvalio, Biržų ir Rokiškio miestų sąvartynų uždarymui nurodyta naudoti 17 mm geosintetinį drenažo tinklą. Tačiau „Pireka“ ir „Būvalts R“ pasirinko kitą medžiagą, kurios savybės neatitinka projekto reikalavimų. Planuojama naudoti medžiaga neturi reikalaujamų techninių savybių ir neatlieka reikalingų funkcijų, kas reikštų, kad didžiulės apimties projektas už ES lėšas būtų iš esmės neįgyvendintas“,  –  sakė AB „Panevėžio keliai“ atstovė ryšiams su visuomene Rasa Čepienė.

Medžiagos pakeitimas leido bemaž milijonu litų sumažinti rangos darbų kainą ir sudarė prielaidas nepagrįstai laimėti viešųjų pirkimų konkursą, paskelbtą UAB „Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras“.

Įtarimų sukėlė ir Latvijos kompanijos „Būvalts R“ pateiktų kvalifikaciją įrodančių dokumentų kopijų tikrumas. Penktadienį Panevėžio apygardos teismas parengiamajame posėdyje sutiko prie bylos prijungti įtarimus pagrindžiančius dokumentus bei išreikalauti dokumentų originalus.

Kaip jau buvo skelbta, UAB „Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras“ dar 2009 metais paskelbė  konkursą 94 Panevėžio regiono sąvartynų ir šiukšlynų uždarymo darbų rangovui parinkti. Geriausiu buvo pripažintas bendras UAB „Pireka“ ir Latvijos kompanijos „Būvalts R“ pasiūlymas.

Kilus įtarimų, kad konkurse vienam potencialiam tiekėjui buvo sudarytos išskirtinės sąlygos, o pasiūlymai vertinti tendencingai, vienas iš konkurso dalyvių – „Panevėžio keliai“ –  perkančiosios organizacijos veiksmus apskundė teismui.  Išvadas dėl šio konkurso procedūrų teisėtumo dar pateiks ir ES paramos panaudojimą kontroliuojanti VšĮ „Aplinkos projektų valdymo agentūra“ bei Viešųjų pirkimų tarnyba.

Dėl „Pirekos“ prisiimtų sutartinių įsipareigojimų nevykdymo bylinėjasi ir Panevėžio rajono savivaldybės administracija, siekdama prisiteisti delspinigius dėl du mėnesius vėlavusių Paįstrio vidurinės mokyklos, Velžio gimnazijos ir Ėriškių pagrindinės mokyklos rekonstrukcijos darbų. Dėl vėluojančių statybininkų mokyklose teko nukelti mokslo metų pradžią.

Dėl trijų minėtų mokyklų rekonstrukcijos Panevėžio apygardos prokuratūroje atliekamas ikiteisminis tyrimas. Beveik 6,4 milijono litų vertės projekto darbus konkursą laimėjusi „Pireka“ atliko ne savo jėgomis, o perdavė tam pačiam akcininkui priklausiusiai įmonei „Genstata“. Pastaroji darbams atlikti samdė dar kitas kompanijas ir už atliktus darbus su jomis neatsiskaitė.

Minimi projektai dalinai finansuojami ES Sanglaudos fondo lėšomis. Skaidrūs, tiekėjų lygiateisiškumo principų nepažeidžiantys viešieji pirkimai yra pagrindinė sąlyga ES paramai gauti, priešingu atveju kontroliuojančios institucijos gali fiksuoti ES lėšų panaudojimo pažeidimus ir Lietuvos Respublika gali būti įpareigota grąžinti neteisėtai gautą paramą.

Privatumo nustatymai
Įspėjame, kad blokavus sausainiukų naudojimą gali sutrikti kai kurios svetainės funkcijos.