Nusikaltimų eksportas iš Lietuvos kelia nerimą Europai

Lietuvos vidaus reikalų sistemos problemos įgauna tarptautinį mastą. Šią savaitę mūsų šalyje viešintys Europos Policijos Konfederacijos (EuroCOP) vadovai aiškinasi, kokią realią grėsmę ES šalims narėms gali kelti negatyvūs procesai Lietuvos vidaus reikalų sistemoje.

„Europos šalys baiminasi kriminalinių struktūrų invazijos iš naujųjų šalių narių, tarp jų – ir iš Lietuvos. Mūsų šalies kriminalinių struktūrų veiklos sklaida užsienyje įgauna vis platesnį mastą. Šie procesai kelią didelį nerimą Europoje“, – sakė Loreta Soščekienė, Lietuvos vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkė.

Blogėjančią kriminogeninę situaciją Lietuvoje nulėmė bendras ekonominis nuosmūkis, išauginęs šešėlinę ekonomiką ir su tuo susijusius neišvengiamus padarinius – nusikaltimų skaičiaus didėjimą. Šiame kontekste mechaninis valstybės asignavimų vidaus reikalų sistemai karpymas situaciją tik pablogino, kas atkreipė kitų šalių dėmesį.

Dar pavasarį į Lietuvos Vyriausybę kreipėsi EuroCOP pirmasis viceprezidentas Jan Schonkeren. Europos Sąjungos pareigūnų interesams atstovaujančios profesinės sąjungos konfederacijos vadovas išreiškė susirūpinimą, kaip drastiškas vidaus reikalų sistemos finansavimo sumažinimas atsilieps mūsų šalies vidaus saugumui, kuris tiesiogiai susijęs su visos Europos šalių bendrijos saugumu.

Reikalaujama stabilumo pakto Šengeno erdvei. EuroCOP nuomone, Europos Sąjungos fondų parama gali būti skiriama tik toms šalims narėms, kurios visiškai prisiima atsakomybę už vidaus saugumą, o taikomos taupymo priemonės negali kenkti policijos tarnybų gebėjimui vykdyti jų funkcijas.

„Mes esame ypatingai susirūpinę dėl masinių policijos biudžetų apkarpymų net iki 20 % šalyse, kuriose jau šiandien yra aiškiai nepakankamas finansavimas, tokiose kaip Latvija, Lietuva ir Bulgarija“, – sakė EuroCOP Prezidentas Heinz Kiefer.

„2010 metų Lietuvos valstybės biudžeto projekte policijos departamentui numatyti asignavimai mažėja daugiau kaip 16 proc. palyginti su 2009 metais, nuo 766,6 mln. Lt iki 603,1 mln. Lt. Tai reiškia, kad pareigūnai bus priversti eiti neapmokamų atostogų, kitaip teks atleisti dalį policijos darbuotojų. Darbo užmokesčio sąskaita planuojama dengti kuro, patalpų šildymo ir kitas ūkinės išlaidas. Taip valstybė visų mūsų saugumo sąskaita sprendžia ekonomines problemas“, – apgailestavo Lietuvos VRS respublikinės profesinės sąjungos vadovė.

VRM prognozuoja, kad 2010 m. augs turtinio ir smurtinio, ekonominio, organizuoto pobūdžio nusikalstamumas, daugės administracinių teisės pažeidimų. Mažesnis pareigūnų skaičius dėl padidėjusio darbo krūvio nepajėgs užtikrinti operatyvaus policijos pajėgų reagavimo į pranešimus apie nusikalstamas veikas, pablogės nusikalstamų veikų atskleidimo ir tyrimų rezultatai bei šių veiksmų operatyvumas.

Lietuvoje nusikalstamumas 2009 m. pirmąjį pusmetį palyginti su 2008 m. tuo pačiu laikotarpiu išaugo 8,2 proc. Užregistruotų įvykių, nusikalstamumo statistinių duomenų, išorinių ir vidinių veiksnių analizė rodo, kad nerimą keliantys skaičiai didėja ir antrąjį pusmetį, o 2010 metais didės dar labiau. Gąsdinanti statistika jau atkreipė kitų ES šalių dėmesį.

Vizito Lietuvoje metu EuroCOP pareigūnai minėtais klausimais ketina susitikti su Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadu generolu Sauliumi Stripeika, policijos generaliniu komisaru Vizgirdu Telyčėnu, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininku Kęstučiu Lančinsku, LR Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariais, taip pat lankysis komisariatuose, bendraus su pareigūnais.

Privatumo nustatymai
Įspėjame, kad blokavus sausainiukų naudojimą gali sutrikti kai kurios svetainės funkcijos.