Nuo 2010 metų statutinių pareigūnų pajamos gali mažėti ketvirtadaliu

Pareigūnams – naujas premjero akibrokštas. LR Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius sudarė darbo grupęs statutinių valstybės tarnautojų socialinių garantijų reglamentavimui tobulinti, tačiau profesinių sąjungų atstovų į ją neįtraukė.

„Pagrindinė profesinių sąjungų užduotis – ginti savo narių teises. Deja, negalime šito padaryti, nes vėl esame ignoruojami. Toks premjero elgesys vykstant deryboms dėl Nacionalinio susitarimo rodo visišką Vyriausybės nesiskaitymą su socialiniais partneriais”, – sakė Loreta Soščekienė, Lietuvos vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkė.

Vyriausybės deklaruojamas teisės aktų rengimo skaidrumas tokių žingsnių kontekste kelia rimtų abejonių. „Susidaro įspūdis, kad stengiamasi vienašališkai parengti ir patvirtinti naujus teisės aktus, kurie gali iš principo pabloginti statutinių pareigūnų socialinę padėtį”, – nuogąstavo pareigūnų interesus ginančios profesinės sąjungos vadovė.

Vidaus tarnybos statutas numato, kad laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnams mokamas vidutinis jų darbo užmokestis, gyvenamosios patalpos tarnybos vietoje išlaikymo išlaidoms kompensuoti mokami nustatyto dydžio butpinigiai, kompensuojamos važiavimo išlaidos ir kt.

„Kiek mums žinoma, Vyriausybė siekia sumažinti išmokas už laikinąjį nedarbingumą, o visas kitas socialines garantijas visiškai panaikinti, bent jau laikinai”, – sakė Loreta Soščekienė.

Nuo rugsėjo 5 procentais sumažintas bazinis atlyginimo dydis, 2010 metų LR Vidaus reikalų ministerijos asignavimai mažėja 16 procentų, kas atsilieps darbo užmokesčiui. Siekis nekompensuoti butpinigių, važiavimo ir kitų išlaidų, kurios sudaro apie 10 procentų pareigūnų gaunamų pajamų, reiškia, kad realiai su darbo santykiais susijusios pajamos pareigūnams mažės daugiau kaip 25 procentais, tai yra ketvirtadaliu.

Vidaus tarnybos statutas, atsižvelgiant į pareigūnų tarnybos specifiką – padidintą pavojų sveikatai ir gyvybei, sugriežtintą atsakomybę, ilgesnį darbo laiką ir kitus negatyvius veiksnius ir apribojimus, numato kompensacijas teisės aktuose nustatytomis socialinėmis garantijomis. Preziumuojama, jog asmenys, pasirinkdami vidaus tarnybą, yra įsitikinę, kad valstybė užtikrins savo pačios nustatytas pareigūnų teises ir socialines garantijas.

„Yra kitų būdų taupyti biudžeto lėšas, tačiau abejojame, ar iš viso būsime išklausyti. Toks įspūdis, kad Vyriausybė, užuot kylančias problemas sprendusi civilizuotai, mus išgirsta tik prasidėjus masiniams protestams”, – sakė L. Soščekienė.

Darbo grupę statutinių valstybės tarnautojų socialinių garantijų reglamentavimui tobulinti Ministras Pirmininkas sudarė 2009 m. rugsėjo 22 d. Jai pavesta išanalizuoti statutinių valstybės tarnautojų socialines garantijas reglamentuojančių teisės aktų nuostatas ir iki šių metų spalio 30 d. parengti ir pateikti pasiūlymus.

Patobulinti teisės aktų projektai esą turėtų aiškiai ir vienodai reglamentuoti socialines garantijas, kurios taikomos visiems statutiniams valstybės tarnautojams.

Privatumo nustatymai
Įspėjame, kad blokavus sausainiukų naudojimą gali sutrikti kai kurios svetainės funkcijos.