Krekenavos girininkijoje apsigyvens nauja danielių banda

Panevėžio miškų urėdija, vykdydama danielių gausinimo programą, Krekenavos girininkijoje esančiame atnaujintame aptvare apgyvendino naują danielių bandą – 30 patelių ir 4 patinėlius.

Danieliai iš Slovakijos Košico veterinarijos universiteto atgabenti į girininkiją 2004 m. vasario 1 dienos vakarą. Gyvūnai aptvare adaptuosis ir po 2–3 metų bus paleisti į laisvę.

Šiuo metu Panevėžio urėdijos miškuose gyvena apie pusšimtį šių gyvūnų: 120 Pašilių miške ir 7 Kalnelio miške.

Praėjusiais metais Lietuvos žemės ūkio universitetas Panevėžio miškų urėdijos užsakymu atliko mokslinį darbą „Danielių veisimas ir aklimatizacija laisvėje ir voljere Panevėžio miškų urėdijoje“. Darbo tikslas buvo išsiaiškinti, ar urėdijos miškuose gyvenančių žvėrių sąveika yra palanki danieliams veisti.

„Paaiškėjo, kad mūsų miškuose šie gyvūnai gali sėkmingai veistis, – sakė Panevėžio miškų urėdijos urėdas Daugirdas Lukoševičiaus. – Tad nusprendėme laisvėje gyvenančiai bandai „įlieti naujo kraujo“.

Pasak D. Lukoševičiaus, danieliai į Lietuvą pirmą kartą buvo atgabenti ir įvesti XVI–XVII amžiais. Intensyviai juos medžiojant populiacija praėjusio šimtmečio pokario metais beveik išnyko.

Į Lietuvą danieliai vėl buvo atgabenti apie 1973–1975 metus. Panevėžio miškuose šie patrauklūs žolėdžiai apgyvendinti 1981 metais.

“Danielius laikomas tarpiniu gyvūnu tarp elnio ir stirnos: padaro ne tiek daug žalos kaip elnias ir yra atsparesnis nei stirna”, – pasakojo urėdas.

Dalis šiuo metu laisvėje natūraliomis sąlygomis gyvenančių danielių buvo paleisti į laisvę pradėjus rekonstruoti jiems skirtą aptvarą. Aptvarą išplėtus ir sustiprinus, jame paleista nauja banda.

Po 2–3 metų naujoji banda grupelėmis bus paleista į laisvę. Pirmiausia iki 12 danielių apsigyvens Kalnelio miške. Vėliau – Pašilių, Pauslojo miškuose. Juose yra ir profesionaliosios medžioklės plotai, o danieliai įtraukti į medžiojamų žvėrių sąrašus.

„Danielių gausinimo programa skirta ne tik medžioklei skirtų gyvūnų populiacijai didinti. Daug svarbesnis yra mokslinis tiriamasis darbas, kurį atlieka Miškų instituto specialistai, bei studentų praktinis mokymas, vykdomas Krekenavos girininkijoje“, – sakė D. Lukoševičius.

Privatumo nustatymai
Įspėjame, kad blokavus sausainiukų naudojimą gali sutrikti kai kurios svetainės funkcijos.